Sıralama seçin
Görünüm:

Mızrap telli çalgıları çalmaya yarayan farklı maddelerden (kemik, maden, plastik, ağaç vb.) yapılan bir alettir. Özellikle yapımında kiraz ağacı tercih edilmektedir. Çalgıç, pena, tezene isimleri de verilmektedir. Mızrap ile çalınan çalgılara ise mızraplı sazlar denir.

 

            Sazların yapımında özelliklerine göre farklı ağaçlar kullanılmakta ve korumak içinde yüzeyleri cilalanmaktadır. Ağaçtan yapıldıkları için çok fazla nemli ve sıcak ortamlardan uzak tutulmaları gerekir. Taşıma sırasında da dikkatli olunmalı ve mümkün olduğunca kendi kılıflarında taşınmalıdır. Bozulmalarını engellemek için her yıl en az bir defa bakım yaptırılmaları tavsiye edilmektedir.

 

 Mızraplı sazlar nelerdir:

 

 Gitar: Sırtı düz, önyüzü hafif içe doğru eğimli, perdeli sapı olan bir çalgıdır. Geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Özellikle İtalya ve ispanyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Modern gitar 6 telden oluşmaktadır.

 

 Bağlama: Bağlamanın atası orta Asya’ya özgü bir çalgı olan kopuzdur. 17. Yüzyıldan beri kopuzun adı bağlama olarak söylenmeye başlamıştır. Sap kısmında bulunan perde bağlarından dolayı adının bağlama olarak söylenme başlandığı düşünülmektedir. Mızraplı sazlar arasında en çok tanınan çalgıdır. Halk arasında saz olarak da söylenmektedir.

 

 Meydan sazı: 30-32 penalı bas ses veren bir çalgıdır.

 Cura: Boyu ortalama 55cm civarında olan bağlama ailesinin en küçük sazıdır

 Ud: Ses genişliği üç buçuk oktav olan sapında perde bulunmayan bir çalgıdır. .

 Tanbur: Sapı uzun ve perdeli bir çalgıdır. Üç oktav ses genişliğine sahiptir.

 Kanun: İşaret parmaklarına takılan iki adet mızrapla çalınan bir Türk sanat müziği sazıdır. Mızrabı kaplumbağa kabuğundan yapılır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.