En kaliteli, en iyi gitarı almış olsanız da tellerinizi doğru şekilde seçmezseniz hiçbir anlamı olmaz. Gitarınızın tellerini ihtiyacınıza ve elde etmek istediğiniz sese göre dikkatlice seçmelisiniz. Tellerin üretildiği metal ya da kalınlıkları yapacağınız müzik için oldukça önemlidir.

 

            Bas gitar telleri nikel, çelik veya bakırdan üretilmektedir. Bunların bir araya getirilmeleri ile üretilen 4 çeşit Bas Gitar Teli bulunmaktadır. Müzik tarzına göre teller seçilmelidir. Rock, Heavy Metal ya da Slap müzik yapanlar daha çok çelik telleri tercih ederken, klasik tonda yumuşak müzik yapanlar ise nikel kaplama ya da saf nikel telleri tercih etmektedirler.

 

 Tel Çeşitleri:

 

 Pure Nickel Teller: Bu tellerin iç kısımları ve dışındaki sarmal bölümleri nikeldir.

 Nickel Plated Steel Teller: İçleri çelik dış kısımları ise nikel ile kaplanmıştır.

 Stainless Steel teller: Sadece çelikten üretilmiştir.

 Copper Plated Steel Teller: Bu tellerinde içleri çelik dış bölümleri ise bakırdan üretilmektedir.

 Polymer-Coated teller: polymer kaplamalı tellerdir.

 

 Tellerin Kalınlıkları:

 

            Hangi kalınlıkta telin sizin için en rahat ve uygun olan olduğuna karar vermek için ilk başta değişik kalınlıklarda telleri deneyip notlar almanız iyi olacaktır. Kalın telleri kullanacaksanız ince tellere göre daha güçlü parmaklara sahip olmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Gitar tellerini set olarak alıp kullanabileceğiniz gibi ince ve kalın tellerin karışımı ile değişik kombinasyonlarda yaratabilirsiniz.

 Günümüzde Üretilen bas gitar telleri:

 

 Roundwound

 Halfwound / groundwound

 Flatwound

 Tapewound

 Taperwound

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.