Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4 5
Toplam 72 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5

 Çello-Viyolonsel Orkestralarda kontrbas ve bas partisini seslendirirler. Orkestraya canlılık katan pasajlar, temalar viyolonsel ile desteklenir. İnsan sesinin üç rengini verebilen bir çalgı olduğu için orkestra ve oda müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarındandır.

 

 Özellikleri Nelerdir:

 

            Ağaçtan yapılan bir müzik aletidir. Yapımı sırasında dikkatli bir şekilde akustik hesaplamalar yapılarak ayarlanır. Yapımında 3 farklı ağaç kullanılır. Bunlar:

 

 Ladin Ağacı: Üst tablanın yapımında kullanılır.

 

 Akça Ağaç: Arka tabla, yanlıklar, sap ve eşik bölümlerinin yapımında kullanılır.

 

 Abanoz Ağacı: Burgular, tuşe ve kuyruk bölümün yapımında kullanılır.

 

 Çello-Viyolonsellerde kullanılan tellerin kaliteli olması çok önemlidir. Farklı kalınlık ve değişik şekillerde teller kullanılır. Teller kaliteli ve iyi olmazsa istenilen ses tonu yakalanamaz.

 

 Bakım ve Koruma:

 

            Çello-Viyolonsel ağaçtan yapıldığı için aşırı soğuk, sıcak, nem ya da fazla kuru ortamlar zarar verebilir. Bu nedenle bu ortamlardan uzak tutulmalı, direk güneş ışığına maruz bırakılmamalılar.

 

            Tozdan uzak tutmak için mümkün olduğunca özel kılıflarında veya kutularında muhafaza edilmeleri önemlidir. Viyolonseli çalmaya başlamadan hemen önce telleri gerip tellere reçine sürmek gerekir (tellerden ses çıkması için). Çalma işlemi bittikten sonra viyolonselin teli tekrar gevşetilmelidir. Çalan kişinin fiziksel yapısına uygun büyüklükte tercih edilmelidir. Kişilerin fiziksel ölçüleri dikkate alınarak dört ebatta üretilmektedirler ( Çeyrek, yarım, üççeyrek, tam).

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.