Elektro gitar çalan biriyseniz, muhtemelen birçok kez tel değiştirmek zorunda kalmışsınızdır. Birçok kez başınıza tel kopma sorunu gelmiş veya eskiyen telleri değiştirme ihtiyacı hissetmişsinizdir. Gitarda ses aldığınız kısım teller olunca bu çeşitlilik ayrı bir önem kazanıyor. Gitardan güzel ses alabilmeniz için doğru teli kullanmak çok önemli. Farklı kalınlıklara sahip, içinde ki karbon miktarı değişkenlik gösteren elektro gitar telleri mevcut. Karbon miktarı yüksek olan teller, daha sert olduğu için kırılma ihtimali yüksek olsa da kaliteyi belirleyen hususlardan olmakta.

 

             Tellerde en çok ince ve kalın ayrımı yapılmakta. İnce teller daha tiz sesler verirken kalın teller daha tok ve dolgun sesler vermektedir. Bazı kişiler için ince teller çeşitli efektleri kullanmak açısından kolay olduğu için tercih edilirken, bazıları içinde kalın teller daha dayanıklı olması açısından tercih ediliyor. Tel kalınlığı akortta da farklılıklara sebep olmaktadır. Kalın telleri akort etmek için daha fazla güç uygulamanız gerekecektir. Dolayısıyla klavyenizin iç kısmına daha fazla yük binecek klavye de çeşitli değişikliklere yol açacaktır.

 

             Çalacağınız müzik türüne göre tel seçimini yapmanız en doğrusudur. Eğer rock müzik melodileri çalacaksanız 09 ve 010 kalınlığında telleri tercih edebilir, Caz gibi daha efektsiz melodiler çalacaksanız 011 ve 012 numaralı telleri tercih edebilirsiniz. Elektro gitar telleri zamanla deforme olacağından, çeşitli ses değişikliklerine uğrayacaktır. Bu yüzden düzenli olarak sahne alıyorsanız veya gitarınızdan her zaman güzel sesler elde etmek istiyorsanız tel değişimi konusunda hassas olmanızda fayda var.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.