Elektro Gitar Modelleri

Elektro gitar, amfi ile birlikte kullanılarak, sesin manyetiklerinin elektrik akımına dönüşmesini sağlayarak ortaya çıkan sesi ifade eder. Günümüzde birçok elektro gitar markaları bulunmaktadır. Elektro gitar alırken bir amfiye de ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Bu müzik aletini düzgün çalabilmek için gerekli ekipmana da sahip olmak gerekmektedir. Elektro gitar seti olarak gerekli olanlardan birincisi ve en önemlisi gitar amfisidir. Daha sonraki aşamada gitar ve amfi arasındaki bağlantı sinyali için kablo, teknik ekip olarak pena, gitarı ayakta rahat çalabilmek için bir gitar askısına ve akort için de bir akort cihazı bulundurmak gerekmektedir. Elektro gitar önerileri, başlangıç için ve daha profesyoneller için farklı özellikleri barındıran çeşitleri bulunmaktadır. Farklı tarzlara uygun model çeşitleri ve renk seçenekleri de mevcuttur. Özellikle gençlerin daha çok ilgisini çeken elektro gitar,  1960’lı yıllardan beri hayatımızda olmuş ve popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. İki tür elektro gitar çeşidi vardır. Bunlardan biri boş gövdeli diğeri de dolu gövdelidir. Hafif ve ağır olarak da sınıflandırılabilmektedir. Genel yapısı klasik gitar ile aynıdır; teller ve notalar açısından herhangi bir farklılığı yoktur. Ancak sistemsel yapısı daha farklıdır. Kullanış bakımında notaları doğru çıkarması ise akordunun doğru yapılması ile ilgilidir. Gövdesi ıhlamur ağacı ve gül ağacı gibi sağlam ağaçlardan üretilmektedir. Jak girişli kablo ile amfiye bağlanarak elektrik akımlarını muazzam bir sese dönüştürür. Sert müzik yapmak için daha farklı manyetikler de kullanılabilmektedir. Kalite ve sağlamlık elektro gitar için oldukça önemlidir. Müziğini kendi tarzı ile harmanlayarak ahenk içinde sese dönüştüren bu alet, müzisyenler için farklı müzik türleri içinde kullanılır. Birçok özgün müzikte ve gitar sololarında kendisine yer bulmuş; ayrıca bazı konserlerin ise vazgeçilmezi olmuştur.

 Katı bir oyulmamış gövdeye sahip olan elektro gitar ürünü, klasik gitarlara göre farklı özellikler taşır. Sesler elektrik etkisi ile anfiye iletilir ve bu şekilde kullanım sağlar. Anfiye bağlanmasında kullanılan kablonun ismi de jak olarak bilinir. Manyetiklerde iletimin sağlanması açısından teller için çelik malzeme tercih edilir. Genellikle elektro gitar çalımı pena ile sağlanır.

             Genelde dört telli şekilde üretilir ve çok daha kalın sesler çıkması amacıyla tercih edilir. Sert müziklerin ve bestelerin yapımına elverişli bir kullanım olanağı sunar. 1950'lerde üretimine başlandığı yıllar ile birlikte, günümüzde dahi çok yaygın bir şekilde müzik dünyasında kullanılmaktadır. Daha büyük bir hâkimiyet ve pratik gerektiren bir müzik aletidir. Yarattığı sinyaller ve ses efektleri diğer gitar türlerine göre daha esnek değiştirme seçenekleri sunar.

            Bu nedenle de çoğu müzik türüne uyarlanabilmesi ile de bilinir. Sert sesli bir müzik aleti olarak bilinse de, sesin yumuşatılmasını sağlayan ekipmanlar ile ince bestelere uygun hale de getirilebilir. Çoğu yönden müzik için esnek bir üründür. Bilinmesi gereken en önemli detaylardan birisi de, elektro gitarların tek başına etkili olamayacağı, mutlaka diğer ekipmanları ile birlikte kullanılması gerektiğidir.

             Kaliteli bir ses hizmeti alabilmek için ekipmanlarını tam almak gereklidir ve bu nedenle de gitar türleri arasında en maliyetli olan da elektro gitarlar olarak bilinir. Ancak verdiği ses kalitesine değecek olan bir durumdur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.