Filtre

 

             Uzun saplı ve telli bir çalgı olan gitar parmakla ya da pena ile çalınabilmektedir. 5 telli olarak Mezopotamya’da ortaya çıkmıştır. Daha sonralarında 6. tel eklenmiştir. Gitar türleri klasik, akustik, elektro, bas, lap steel ve perdesiz gitar olarak değerlendirilmektedir.

 

 - KLASİK GİTAR NEDİR?

 

             Kadın vücudunu anımsatan içi boş olan bir gövdeye sahip olan klasik gitar üç bas teli ipek üzerine metal sarma, diğer üç teli ise naylon olarak kullanılmaktadır. Tellerin harekete geçirilmesi sayesinde gövdenin içinde bulunan hava titreşime uğrar ve gövdede bulunan delikten dışarıya ses olarak çıkar. Tırnaklar ile rahatlıkla çalınabilmektedir.

 

 - AKUSTİK GİTAR NEDİR?

 

            Görünüm olarak klasik gitara benzemektedir. Gövdesi klasik gitardan biraz daha farklıdır çünkü biraz şişman ve basıktır. Çelikten yapılmış tellere sahiptir.

 

 - ELEKTROGİTAR NEDİR?

 

             Katı ve oyulmamış gövdeye sahip olan elektro gitarda tellerden gelen ses elektrik sinyaline dönüştürülmektedir. Pena ile çalınması mümkündür.

 

 - BAS GİTAR NEDİR?

 

             Dört adet tel bulunmaktadır ve kalın bir sese sahiptir. Çalışma şekli olarak elektro gitara benzerlik göstermektedir.

 

 - LAP STEEL GİTAR NEDİR?

 

             Kucağa alınarak metal bir obje ile çalınabilen, Hawai' den çıkmış bir telli çalgıdır.

 

 - PERDESİZ GİTAR NEDİR?

 

             Normal gitar ile karıştırılsa da çok farklı bir sese sahiptir. Ara seslerin yapılması için üretilmiştir. İlk olarak 1976 yılında üretilmiştir. İnsanoğlunun müziği hayatının içine yerleştirmesi ile birlikte gitarda önemli yerini almıştır. Her müzik türünde rahatlıkla kullanılabilen bir enstrümandır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.