Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 .... 18 19 20
Toplam 288 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 18 19 20

 Müzik aletleri arasında en çok rağbet görenlerden birisi olarak bilinen kemanlar, ince besteler için çok uygun bir enstrümandır. Yayla çalınmakta olan kemanın çıkış yılları ise 16. yy Avrupa’sına dayanmaktadır. Göğüs kısmında yer alan delik bir f harfi biçiminde kendisini gösterir.

 

             Kemanlar için üretim konusunda gövde kısmı boş olacak şekilde bir tasarım uygulanır. Sesin daha tok çıkması adına bu üretim gerçekleştirilir. Eller ile perdelere basma uygulandığında farklı ses tonları elde edilmekte ve bu şekilde besteler yapılmaktadır. Pesten tize doğru olacak şekilde sol, re, la ve mi notalarını içeren 4 adet teli mevcuttur. Viyola, çello ve kontrbas aletleri de keman ailesinden sayılmaktadır.

 

            Farklı türleri olarak bilinir. O türlere geçmek için öncelikle kemanın öğrenilmesi ile başlamak doğru bir temel açısından önemlidir. Toplamda 60 cm uzunluğunda üretilen kemanlar, tekne kısmında 36 cm'lik bir paya sahiptir. Kemanı yapım ustaları için luthier ismi kullanılmaktadır. Gerçekten işçiliği zor olan bir müzik aleti olarak bilinir. Naif eserlerde kemansız bir beste düşünülemez. Farklı müzik türlerini değiştirme açısından da esnek bir kullanım sağlar. Birçok müzik türü içerisinde mutlaka keman sesi duyulur ve kullanılır.

 

             Dış etkilerden korunması açısından bir kemanın üretimi sonrasında mutlaka özel bir şekilde cilalanması gerekir. Böylelikle uzun ömürlü bir kullanım sağlayacaktır. Kemanın kullanılmadığı zamanlarda özel kutusunda saklanması da, korunması açısından iyi bir tercih olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.