Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 .... 46 47 48
Toplam 717 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 46 47 48

 

            Mikrofonlar, profesyonel ses kayıtları için olmazsa olmaz aletlerden biridir. Birçok çeşidi ile piyasalarda boy gösteren mikrofonlar, çeşitli fiyatlara satılırlar. İhtiyaca göre çeşitli özelliklere sahip olan kayıt mikrofonlarına biraz daha yakından bakalım.

 

            Dinamik mikrofonlar: Genel olarak canlı performanslarda kullanılırlar ve kayıtlarda da çok fazla tercih edilirler. Dinamik adlandırması dinamo sözcüğünden gelir. Uygun fiyatlı olmaları da en büyük avantajlarıdır.

             

            Ribbon mikrofonlar: Dinamik mikrofonlara yapı olarak çok benzeseler de ribbon denilen şeride sahiptirler ve çok kırılgandırlar. Ribbon mikrofonlar hakkında söylenebilecek dezavantajlar ise kırılgan olmaları ve fiyatlarının yüksek olması. Fakat bu dezavantajlarının yanı sıra mükemmel bir ses kalitesi olduğunu da belirtmek gerek.

 

            Kondenser mikrofon: Diyafram boyutlarına göre küçük, orta, büyük olarak üçe ayrılırlar ve kapasitif mikrofon olarak adlandırılan bu mikrofon türleri stüdyo kayıtları için olmazsa olmaz mikrofonlardandır. Çalışmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyarlar. Fiyat olarak pahalı ve ucuz olmak üzere piyasada satışa sunulmuşlardır. İstenilen kaliteye göre bu fiyatlar değişkenlik gösterir. Örneğin vokaller için büyük diyaframlı mikrofonlar daha çok tercih edilirken davullar için küçük diyaframlı mikrofon modelleri daha çok tercih edilir. Bu mikrofon çeşidinin dezavantajları ise sıcaklık, nem, darbe gibi faktörlerden kolayca etkilenebiliyorlar.

 

            Mikrofon türlerinden kısaca, mümkün olduğunca bilgi verici olacak şekilde bahsetmeye çalıştık. Siz de bu yazımızdan yola çıkarak mikrofon çeşitleri hakkında daha fazla bilgiye internette ulaşabilir ve satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.