Filtre

 Mikser iki veya daha fazla giriş kanalı bulunan ve kanallara girilen ses sinyallerini karıştırarak tek sinyal halinde çıkaran cihazdır. Girişlerine telefon ve gitar gibi ses üreten cihazlar, enstrümanlar bağlanabiliyor. Sesin yoğunluğu göre devresi de rahatlıkla ayarlanabiliyor.

  Basit Mikserin devresi nasıl kurulur?

            Mikser 3 adet giriş kontaktörüne karşılık veren iki tane paralel çıkışa sahiptir. Böylelikle 2 tane CD çalar bir adet radyo veya kaset çalar bağlanabildiği gibi iki adet de amplifikatöre bağlanabiliyor. Girişlerinde 1 ok lineer potansiyometreler bulunur ve genellikle logaritmik kullanılıyor. Bunların orta ayaktan çıkış kısımları ise 1 ok 'lık direnç üzerinden birleşerek çıkış soketine bağlanır. Bilgisayar kartlarına bağlamayı düşünenler ise DC voltaj kaçaklarına tüm dirençlere 10 Uf lık bir kondansatör ilave etmelidir. Bu aşamalar ile basit bir mikser devresi rahatlıkla kurulabilir.

 

  Ses mikserinin görevleri nelerdir?

 

             Ses sinyallerini karıştırarak kopyalayan ve birçok çıkış sinyali vermektedir. Aynı zamanda sesin sinyal seviye ayarlarını yaparak Ekolayzır ve Efekteler gibi ses sinyallerinin durumunu düzelterek hoparlör çıkışlarına vermektedir.

 

  Mikser çeşitleri nelerdir?

 

             Mikser çeşitleri arasında farklı boyutlara sahip olanları bulunur. Bu çeşitler küçük yapıda taşınabilir olanları ve büyük stüdyo konsollarına kadar birçok çeşitleri bulunur.

 

  Mikserleri kimler kullanır?

 

             Müzikle uğraşan çoğu kişiler iyi bir iş çıkartabilmek için çalışmalarını mikserler üzerinden yaparlar. En çok tercih edileni ise Yamaha çeşididir. Yamaha çeşitli giriş kanallarına sahiptir. Yamaha 12 kanal,6 adet mikrofon ve 3 ayrı stereo giriş kanalı bulunmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.