Filtre
Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4
Toplam 57 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Müzik dünya çağında büyük bir öneme sahip olan ve insanların kendilerini ve duygularını daha iyi ifade etmelerini sağlayan, özgürlük ve yaratıcılık kelimeleri ile zenginleştirilmekte olan bir iletişim şekli olmaktadır. İçerisinde bulundurduğu her alet ile birlikte farklı bir müzik dalına, farklı karakterlere ve farklı duygulara dokunmakta olan müzik gün geçtikçe daha çok gelişmekte ve yenilenmektedir.

 

 Ud nedir

 

            İnsanoğlunun geçmişten günümüze kadar değiştirerek, zenginleştirerek getirmeyi başarmış oldukları müzik içerisinde Arapça kökenli ve öd ağacı anlamına gelmekte olan ud, Türk müziğinin vazgeçilmezleri arasında yerini almış bulunmaktadır. Çok eskilerden beri kullanılmakta olan bu müzik aletinin saray zamanlarında kullanılan bir saz çeşidi olduğu söylenmektedir.

 

 Udun yapısı nedir ve nasıl kullanılır

 

            Ud; yapı itibari ile göğüs ve gövde başta olmak üzere beş ayrı bölümden oluşmakta ve gövde kısmı erik, kayısı, gürgen, ceviz gibi birçok ağaçtan yapılabilmektedir. Üzerinde altı adet çift tel bulunmaktadır. Bunların içerisinden 3 çifti çelik malzemeli olmasına rağmen üç çifti ise misina adı altında plastik malzemeden yapılmaktadır. Saz ailesinden olması ile birlikte mızrap ile çalınmaktadır.

 

 Ud çeşitleri nedir

 

            Ud; kısa saplı ve iri karınlı içi boş zarif bir müzik aleti olmaktadır. Şekil olarak benzerlerinden ayrılması ile birlikte vücut yapısı ve taşınabilirliğine göre kullanımı biraz zor olmakta ancak vermiş olduğu etki ile birlikte büyük bir sanat olarak gösterilmektedir. Yapı ve şekil üzerinde küçük değişiklikler yaratılarak erkek udları ve kadın udları olarak ayrılmış bulunmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.