Filtre

Nefesli çalgılar ailesinden bir enstrüman olarak bilinen yan flütler, 3 bölümden oluşurlar. Baş, gövde ve kuyruk kısımlarından oluşan bu enstrüman, ilk zamanlarda abanoz malzemesinden üretilse de, günümüzde nikel, altın ve gümüş malzemelerinden üretilmesi tercih edilmektedir. Toplam uzunluğu 67 cm olan yan flütler, baş kısmından üflenerek çalınır ve perde kısımlarını da hem gövde hem de kuyruk bölümünde bulundurur. Ses bakımından esnek seçenekler sunan ve bu nedenle farklı ezgiler için tercih edilen bir müzik aletidir.

 

            Genellikle diatonik ezgilerin ve yavaş müziklerin çalgısı olarak bilinen yan flüt, tek, çift, kurbağa dil gibi teknikler ile kullanılır. İnce seslerin hakim olduğu bu müzik aletinde, sesi güçlü bir şekilde almak için doğru ve kuvvetli üfleme tekniğinin uygulanması gerekir. Genellikle her üflemeli çalgı gibi, öğrenme aşamasında bir eğitmen gerektirecektir.

 

             Tek başına öğrenmek isteyenler için durum biraz daha zor olsa da, düzenli tekrarlar ile başarılabilir. Dişlerin çok geride ya da çok önde olması, yan flütün kullanımını zorlaştırabilir. Bununla birlikte parmakların da normal uzunlukta olması gerekmektedir. Orkestra içerisinde sıklıkla kullanılan yan flüt, özellikle doğa seslerinin çıkarılmasında tercih edilir. Ayrıca diğer nefesli çalgılar ile birlikte kullanmak için de uygun bir üründür.

 

            Yan flütlerin hem kaliteli şekilde üretilmiş hem de uygun fiyatlı olan türlerine rastlamak mümkündür. Ayrıca zarar görmemesi için mutlaka ürüne özel üretilmiş kılıflarda saklanması gerekmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.