Akustik Piyano Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4 5 6
Toplam 111 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6

 Akustik piyanolar ses tahtasını ve metal telleri çevreleyen ve koruyan ahşap kasadan oluşarak 52 tanesi beyaz, 36 tanesi de siyah tuş olmak üzere toplamda 88 tuşa sahiptir.

 

             Akustik piyanoların tuşlarına basıldığı zaman içindeki teller aracılığıyla ses çıkartır ve çekildiğinde ise damper yoluyla susturulur. Pedallar yardımıyla da tuşlardan parmaklar kaldırılmasına rağmen sesi uzatması mümkündür. Akustik piyanolarda bir tuşa basıldığı zaman keçe ile kaplanan çekiç eski konumuna getirilmesine rağmen teller titreşmeye devam ederek biridge yoluyla ses tahtasına iletilir ve ses tahtası sesi yükselttikten sonra havaya parmak tuştan çekildiğinde damper tellerin titreşmesini durdurarak sesi keser. Bu anlatılan özellikler akustik piyanoların çalışma prensibidir.

 

             Akustik piyanolar içerisinde bolca tel bulundurmasına rağmen vurmalı çalgı olarak nitelendirilmektedir. Bunun sebebi ise tellerin çekme yoluyla değil de vuruş yoluyla ses çıkartmasıdır. Hornbostel -Sach enstrüman sınıflandırma sistemine göre akustik piyanolar piyona chordophone olarak sınıflandırılmıştır. Arp telleri çekme yoluyla, gitar telleri tıngırdatma yoluyla keman yayı sürtme yoluyla piyona da tellere çekiçle vurulmasıyla çalışan chordophone enstrümanıdır. Ayrıca teknolojik gelişmelerle birlikte akustik piyano olmasının yanı sıra elektrikli, elektronik ve dijital olacak şekillerde geliştirilmiştir.

 

            Akustik piyanolar piyano çalmayı ve çalarken gereken performansı elde etmesinin yanı sıra, el ve parmak gelişimine de yardımcı olmaktadır. Akustik piyanolar en çok büyük besteciler tarafından tercih edilmektedir. Taşınabilir bir entrüman olmamasına ve çok pahalı olmasına rağmen çok yönlülüğü ve aynı anda birçok yerde bulunma özelliği sayesinde dünyanın en yaygın kullanılan enstrümanıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.