Bach VT501 Pistonlu Trombon

 5.679,51

%10 Havale-EFT İndirimi

1-3 iş gününde kargolanır

Stokta

Bach VT501 Pistonlu Trombon

 5.679,51

Bach VT501 Pistonlu Trombon
Tornado DPS-C022 Trombon Standı Hediyeli!

Genel özellikler

12.7 mm boru çapı
203 mm kalak çapı
Paslanmaz çelik pistonlar
Lake kaplama
Darbeye dayanıklı hafif taşıma kutusu
Amerikan yapımı Bach 12C ağızlık

Bach Hikayesi

Vincent Bach hem müzisyen hem de bir mühendis olarak o zamana kadar hiç yapılmamış,emsalsiz tonal kaliteye sahip bakır sazlar yapmak icin yola çıktığında bugün dünyaca ünlü müzisyenlerin ses tercihi olarak tarihe geçeceğini hic düşünmemişti…

Asıl adı Vincent Schrotenbach olan 1890 Viyana / Avusturya doğumlu olan müzik dehası müziğe ilk olarak keman çalarak başladı ve müzik hayatı trompetin o görkemli ve muhteşem sesini duyduktan sonra değişti,kendini trompete adayan Vincent gün geçtikçe kendini geliştirmiş ve artık gerçekten de ileri düzey de bir trompet icracısı olmuştu. Bununla birlikte Vincentın bilime karşi hem ilgisi hem de doğuştan gelen yeteneği vardı ve Maschinenbauschule yani Makine Mühendisligi Okulundan derece ile mezun oldu.

Mezun olduktan sonra kendine verdiği sözü, bilimden öğrendiklerini, ilk aşkı olan müzik ile birleştirmeyi gerçeklestirmeye başladı. 1.Dünya Savaşının çıkmasıyla Vincentın hayatı da değişecekti ve Amerika yolculuğu gerçekleşti, New Yorka geldiğinde cebinde sadece 5 USDsi vardı. Boston Senfoni Orkestrasının ünlü şefi Karl Mucka yazdığı mektup sayesinde ses imtihanlarina girdi ve kazandıktan hemen sonra da Metropolitan Opera Evi Opera ve Bale Orkestralarında birinci trompet olarak çalmaya başladı; aynı zamanda Stravinskyın Petruska ve Ateş Kuşunun da Amerikan galalarında çalıyordu. Bir gün Pittsburghda turnedeyken,bir enstruman tamircisi Vincentin kullandığı trompet ağızlığından daha iyi verim alabileceğini sağlamasının mümkün olduğunu söyleyerek, onu, ağızlığını bırakması için ikna eder ; maalesef sonuç hüsran olur ve ağızlık mahvolmuştur,enstrumanını artık eskisi gibi çalamamakta ve yenisini bulmakta çok ciddi sıkıntı çekmektedir. Bu talihsiz olay Vincentın tam da gerçekten daha iyi ve daha kaliteli ağızlık aradığı günlerde yaşanmıştı.

Vincentın keşfi ise, 1.Dünya Savaşi sırasında, Camp Union-Long Islanddaki daki 306.Topçu Askeri Birliği Bandosunda çalıştığı dönemde oldu.Bando şefi olduğu için bir sürü eski ağızlık ve enstruman geçmişti eline… İzinde olduğu bir dönemde, daha sonraları Selmer Müzik Mağazasının arka odasında, eskilerini kullanarak yeni ağızlıklar yapacagi New Yorka gitti. 1918de, Rivoli Tiyatrosunda part-time calışarak tam 300 USD biriktirmişti; bu para ile 14. Caddede ayak gücü ile çalışan pedallı bir torna tezgahı kurarak ağızlık üretimine başlamıştı.

Mühendislik eğitimi ve müzisyenliğini birleştirerek kısa zamanda çok iyi ağızlıklar üretmeye başladığı için işi büyüten Vincentın artık tek hayali vardı; Trompet üretmek… Artık para kazanmaya başlayan Vincent,hayalini gerçekleştirmek ve enstruman bulmakta çektiği sıkıntıları gerek arkadaşları gerekse tanımadığı müzisyenler adına çözmek icin trompet üretmeye karar verir ve 1924te ilk trompetini üretir.Hem mühendis hem müzisyen olarak üretimde yaşadığı problemleri kısa sürede atlatan Vincentin trompetleri tanınmaya başlamıştı ve artık arkadaşlarının ondan bir isteği vardi, Stradivarius keman gibi bir trompet üretmesi… Daha sonraları,ürettiği bu mükemmel trompetlere Bach Stradivarius ismini verecek olan Vincent, kendini iyice geliştirerek, 1928 yilinda ilk trombonunu da üretti ve yıllar boyu kaliteden ödün vermeyerek, bugünlere kadar gelecek olan Bach enstrumanlarının temelini atmış oldu.

71 yaşına girdiği 1961 yılında şirketini satmaya karar veren Vincent, aldığı 12 tekliften en yüksek teklifi veren Selmer Şirketi ile anlastı ve şirketini sattı. Selmer Şirketi firmayı Mount Vernondan Elkhart-Indianaya taşıdı. Yillarca süren dostlukları sayesinde Selmer firması Vincenti ikna ederek fabrikada eğitim vermesi ve onlara yol göstermesi için ikna etmişti. O da tüm bilgi birikimini ve deneyimlerini BACH çalışanları ile paylaşarak bugün dünyanın en iyi müzisyenlerinin tek tercihi olan BACH enstrumanlarının üretimini başlattı. Bugün, Conn-Selmer Inc. adını alan Amerikanın en büyük nefesli enstruman ve aksesuarlari üreticisi-ihracatçısı Selmer firması, Profesyonel Müzisyenlerin Ses Tercihi olan Bach efsanesini özenle ve saygıyla devam ettirmektedir

Marka

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Bach VT501 Pistonlu Trombon” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Taksit Seçenekleri