Bariton, Efanyum, Tuba Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2
Toplam 23 ürün görüntüleniyor.
1 2

Sizinle bazı üflemeli çalgıları anlatacağız. Bu üflemeli çalgıların özelliği, sesinin çok kalın olmasıdır. Genellikle orkestralarda ve konserlerde kesinlikle bir tane bulunur. En fazla askeri alanlarda törenlerde kullanılır. Gelin bariton efanyum tuba üçlüsünü biraz daha inceleyelim.

 

            Öncelikle baritondan başlayalım. Bariton denilen müzik aleti 6-7 bağırsak teli ile çalınan bir müzik aletidir. 6-7 bağırsak teli dışında da çalgı sapının arka tarafında da ortalama 9-16 tane metal tel bulunur. Çalgının çalınması sırasında berrak bir ses çıkarmasını sağlayan bu teller, notaların bastığı sol el ile de çalınabiliyor.

 

            Bir diğer çalgımız olan efanyuma ise tubanın küçüğü diyebiliriz. Pirinç üflemeli çalgılar grubunda yer alır. Konik ağızlı ve sesi de baritona benzer. Bu cihaz konser bantlarında çok kullanılır. efanyum kullanırken sesi ağız titreşimlerinizle şekillendirebilirsiniz.

 

            Son çalgımız olan tuba ise aralarında en kalın sesli üflemeli çalgıdır. Geniş, konik borulu genellikle pirinç ve bakırdan yapılan bir müzik aletidir. Orkestralarda genellikle 1 tane tuba bulunur. Yaylı çalgılara bas sesi sağlayan kontrbas varken, tubada bakır üflemeli çalgılara eşlik eder. Bu müzik aletinin uç tarafı koni şeklindedir. Gövde üzerinde trompette olduğu gibi değişik perdelerden ses veren ve kangal olarak adlandırılan ek borular ile bu boruları açıp kapamaya yarayan bir piston düzeneği vardır. Bu müzik aletinin günümüzde pek çok farklı modeli bulunuyor. Kısacası konserlerde ve orkestralarda kullanılan sesi en kalın olan üflemeli alet tubadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.