Bass Amfileri Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4
Toplam 79 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Amfi nedir, Ne işe yarar?

 

            Amfilerin temel çalışma prensibi gitardan gelen sesin hoparlöre ulaşarak yüksek sesle çalışması üzerine kuruludur. Yani amfi sistemi gitardan çıkan sesi kuvvetlendirerek ve yükselterek hoparlörden verir. Bas gitar amfileri, bas gitarın sesini bu şekilde yükseltmek üzerine kurulu bir sistemdir. Amfiler iki bölümden meydana gelirler; preamp ve poweramp olmak üzere.

 

             Preamp gitardan gelen ilk sinyallerin uğradığı noktadır. Bu noktada sesler biçimlenerek yükseltilir. Yapılan EQ ayarları da bu bölümle alakalıdır. Daha sonra işlenen ve yükseltilen sesin yolcuğu powerampte devam eder. Poweramp noktasında yapılan temel iş, işlenen ve yükselen sesin daha da yükseltilmesidir. Bu noktada yükselen ses kabine ulaştırılır ve hoparlörden duyulur duruma gelir. Bas gitar amfileri için kısaca böyle bir açıklamada bulunabiliriz. Amfiler iki çeşittir; bunlar transistörlü amfi, lambalı/tüplü amfidir.

 

 Transistörlü Amfi

 

            Teknolojinin gelişmesi ile amfilerin yapıları gelişmiş, transistörlü amfiler yapılmıştır. Bu mekanizmayı kısaca özetlemek gerekirse, sesin preamp ve poweramp evresinde kuvvetlendirilip yükseltilmesinin transistörle yapılması olarak açıklayabiliriz.

 

 Lambalı/Tüplü Amfi

 

            Lambalı amfide sesin ulaştığı preamp ve poweramp noktalarında sesi yükseltme görevini üstlenen yapı lambalardır. Bu lambalar gitar sesini dışarı sıcak ve doğal verirler.

 

 Transistörlü Amfi ve Lambalı Amfi Farkları

 

            Transistörlü amfiler kolay ısınmazlar, kısık seslerde net tonlamalar yapabilirler. Bu da apartmanda kullanım açısından kolaylıklar sağlar. Lambalı amfiler çabuk ısınır ve kısık seslerde bozulmalar oluşur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.