Buzuki Telleri Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Buzuki Yunanistan'a özgü bir çalgıdır. Yunanca ‘da buzuki bozuk çalgı anlamına gelmektedir. Zaten buzuki eksik gitar olarak da bilinir. Rebetiko denilen bir Yunan müziğinde kullanılır. 1950'li yıllardan önce 3 telli olan bu çalgıya Trichordo denilirdi ve sadece re - la - re seslerini verirdi.

 

            1950 yıllarına gelindiğinde ise 4 telli oldu ve ismi Tetrachordo buzuki oldu. Gitarın alt dört telinde bulunan seslere karşılık gelen fakat akordu re - la- fa - do olarak yapılan bir çalgı oldu. Aslında gitar ve bağlama buzukiyi oluşturan enstrümanlardır. Buzukinin sesi çok güçlüdür. Gitar ve bağlamadan daha fazla desibelde ses yüksekliğine sahiptir. 83 db ses yüksekliğine sahip olan buzuki 50- 60 db olan insan sesinden bile fazla bir ses yüksekliğine sahiptir.

 

            1970 lerde İrlandalılar da Yunanlıların buzukisinden etkilenerek İrlanda buzukisi yapmışlardır. Bu da dört tellidir ancak düz bir sırta sahiptir. Buzuki bir pena ya da mızrap yardımıyla çalınan telli bir çalgıdır.

 

 Buzuki Nasıl Çalınır?

 

            Buzukiye yeni başlayanlar buzuki telleri  üzerinde notanın yerini öğrendiklerinde, flüt ile çalabildikleri bütün şarkıları çalabilirler. Buzuki neredeyse tüm müzik aletleri içinde en iyi tınıya sahip olan bir enstrümandır. Buzuki tellerini mızrap veya pena kullanmadan çalmak imkânsızdır. Üstelik çalarken de seri bir hareket gerektirir. Çalması çok kolay olmasa da öğrenildiğinde çok keyifle çalınabilen bir müzik aletidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.