Çello, Viyolonsel Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4
Toplam 64 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Çello Fiyatları ve Çeşitleri

 

Çello fiyat, yaylı çalgılar içinde farklı modellerinden dolayı oldukça çeşitlidir. Çello çalmak büyük emek gerektirir; ancak çalması bir o kadar zevklidir. Çello öğrenmek için çello kursu bölümleri sıkça tercih edilir. Popüler müzik aletlerinden biri olan çello viyolonsel adı ile de anılmaktadır. Yaylı çalgı ailesinden gelmektedir.

 

Yaylı çalgıları içerisinde çello en büyükleri arasında yer alır. Çalınma aşaması biraz zahmetli gibi görünse de çıkardığı ses büyüleyicidir. Oturur vaziyette bacaklara tutturularak çalınan bir müzik aletidir. Kemana benzer ancak ondan çok daha büyüktür. Görüntü olarak bazıları onu kadın vücuduna benzetir. Çellonun ortasında F harfine benzer iki ses kanalı bulunmaktadır. Çellonun temeli bu kanaldır. Çellonun büyük oluşu nedeni ile taşınması oldukça zordur. Bu sebeple iyi bir taşıma çantası da gerekmektedir. Çellonuzu darbelerden korumak için bu şarttır. Ayrıca enstrüman olarak çellonun bakımını düzenli ve özenli bir şekilde gerçekleştirmek gerekir.

 

Çello Fiyatları Nelerdir?

 

Yapı olarak önce beş telli olarak ortaya çıkmış daha sonraki yıllarda yapısal değişikliklere uğramıştır. Dört tellidir ve tenor sesini çok güzel bir şekilde aktarır. İnsan sesine en yakın gelen çalgılardan biridir. Günümüzde elektronik çello modelleri de oldukça popüler hale gelmiştir ama genel olarak çello, akustik olarak kullanılır. Bu sebeple de hemen her ortamda rahatça kullanılabilen bir enstrüman olmuştur. Özellikle orkestralar için vazgeçilmezdir. Klasik müzik severlerin de ayrıca hayranlık duyduğu bir enstrümandır. Çello sololar konser salonlarında dinlemekten en keyif alınan çalgılardan biri sayılmaktadır. Çello fiyat olarak birçok seçeneğe sahiptir. Bu seçenekler içinde en kalitelisini seçmek ise biraz araştırma ve uzmanlık gerektirecektir. Neyse ki doğru yere gelerek, en güzel çello modellerine sayfamızdan ulaşabileceksiniz. Sayfamızda en iyi çello markalarına kolayca ulaşabilecek  ve uygun fiyat seçeneklerinden yararlanabileceksiniz.

 

Ccedil;ello Ve Viyolonsel Ürünleri

 

Çello-Viyolonsel Orkestralarda kontrbas ve bas partisini seslendirirler. Orkestraya canlılık katan pasajlar, temalar viyolonsel ile desteklenir. İnsan sesinin üç rengini verebilen bir çalgı olduğu için orkestra ve oda müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarındandır.

 Özellikleri Nelerdir:

            Ağaçtan yapılan bir müzik aletidir. Yapımı sırasında dikkatli bir şekilde akustik hesaplamalar yapılarak ayarlanır. Yapımında 3 farklı ağaç kullanılır. Bunlar:

 Ladin Ağacı: Üst tablanın yapımında kullanılır.

 Akça Ağaç: Arka tabla, yanlıklar, sap ve eşik bölümlerinin yapımında kullanılır.

 Abanoz Ağacı: Burgular, tuşe ve kuyruk bölümün yapımında kullanılır.

 Çello-Viyolonsellerde kullanılan tellerin kaliteli olması çok önemlidir. Farklı kalınlık ve değişik şekillerde teller kullanılır. Teller kaliteli ve iyi olmazsa istenilen ses tonu yakalanamaz.

 Bakım ve Koruma:

            Çello-Viyolonsel ağaçtan yapıldığı için aşırı soğuk, sıcak, nem ya da fazla kuru ortamlar zarar verebilir. Bu nedenle bu ortamlardan uzak tutulmalı, direk güneş ışığına maruz bırakılmamalılar.

            Tozdan uzak tutmak için mümkün olduğunca özel kılıflarında veya kutularında muhafaza edilmeleri önemlidir. Viyolonseli çalmaya başlamadan hemen önce telleri gerip tellere reçine sürmek gerekir (tellerden ses çıkması için). Çalma işlemi bittikten sonra viyolonselin teli tekrar gevşetilmelidir. Çalan kişinin fiziksel yapısına uygun büyüklükte tercih edilmelidir. Kişilerin fiziksel ölçüleri dikkate alınarak dört ebatta üretilmektedirler ( Çeyrek, yarım, üççeyrek, tam).

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.