Flüt Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 10 ürün görüntüleniyor.

Diğer nefesli çalgı içindeki havanını titreşmesi ile sesin oluştuğu çalgılardır. Batı müziğindeki orkestrasının ikinci çalgılar bölümünde yer alır.

 Diğer nefesli çalgı tahta nefesliler ve bakır nefesliler olmak olmak üzere ikiye ayrılıyor.

 

 Tahta nefesliler

 

             Tahta nefesliler flüt, ney, klarnet, obua, fagot ve saksafondan oluşmaktadır. Bakır nefesliler ise; korno, trombon, trompet ve tubadan oluşmaktadır.

 

 Bakır nefesliler:

 

             Bakır nefesliler grubundan olan saksafonlar pirinçten yapılmış olup, tahta nefesli çalgı türlerinden olan flütler de altın, gümüş ya da nikelden yapılmıştır. Nefesli çalgılar sınıflandırmasında sesin üretiliş biçimi göz önünde tutulmadan sınıflandırılmıştır.

 

 Nefesli çalgıların çalışma prensipleri

 

             Tahta nefesli çalgılarda ses boru içindeki havanın titreşmesi ile birlikte oluşur. Flütler de olduğu gibi doğrudan doğruya bir delikten üfleyerek ya da, klarnet gibi tek kamışın titreşime geçirmesi ile ve titreşimin boru içindeki havayı titreşmesi ile oluşmaktadır. Saksafonun da çalışma prensibi bu şekildedir.

 

             Nefesli çalgılarda çıkan sesin yüksekliği borunun uzunluğuna bağlıdır. Boru ne kadar uzarsa, çıkan ses o kadar kalınlaşır, boru kısaldıkça ses de giderek incelir. Nefesli çalgıların gövdesindeki delikler hesaplanarak açılır ve deliklerin hepsi kapatılıp üflendiği zaman en kalın sesi çıkarır. Bunun sebebi ise borunun içindeki hava kolunun tamamen titreşim halinde olmasıdır. .Kapatılan delikler sırayla tek tek açıldığı zamanda ses git gide inceltecektir.

 

             Bakır nefesli çalgılarda tahta nefesli çalgılarda olduğu gibi sesin elde edilişi, boru içindeki havanın titreşmesi ile oluşur. Yalnız tahta nefeslilerdeki kamışın görevini bakır nefesliler de çalan kişinin dudağı yapar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.