Hoparlör, Kabin Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 .... 67 68 69
Toplam 1369 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 67 68 69

Öncelikle  hoparlör nedir? Sorusunu cevaplamak gerekirse; Hoparlör var olan bir sesi yükseltip, sesi duyabilmemizi sağlayan bir araçtır. Fransızca kökenli bir sözcüktür. Hoparlör bir mıknatıs, bobin ve levhadan oluşur. Levha serbest biçimde titreyebilen bir yapıdır. Gelen ses akımı bu levhayı titreştirir, levhanın titremesi hoparlörün içinde bulunan huniye benzer kâğıda da titreştirip sesin büyümesini sağlar.

 

            Hoparlörler iki çeşit olur. Birinin içerisinde çelikten yapılmış devamlı bir mıknatıs bulunur. Bobinde bu mıknatısın olduğu bölümdedir. Diğer hoparlör çeşidinde ise aynı alana elektro mıknatıs konulmuştur. Sesten gelen akım buraya geldikçe elektro mıknatıs ses alanı oluşturur.

 

            Hoparlörler günlük hayatımızda kullandığımız pek çok elektronik eşyada bulunmaktadır. Teyplerde, televizyonlarda, bilgisayarlarda, cep telefonlarında, araba radyolarında kısacası elektronik bir aletten ses aldığımız her yerde hoparlör kullanılmaktadır. Birde hoparlörler için kabin kullanılmaktadır. Peki, bu kabin nedir? Niçin kullanılır? Kabin kullanılmadığında hoparlörün etrafına yayılan ses dalgaları bir birine zayıflatıcı etki yapar. Bunun sebebi de havanın titreşiminin yeterli olamamasıdır.

 

            Bu durum sesin hem az hem de kalitesiz çıkmasına neden olur. Ancak kabin kullanıldığında hoparlör için basınç oluşturabilecek bir alan yaratılmış olunur. Böylece titreşimler istenilen seviyeye gelip sesi yükseltir. Kapalı kabin ve portlu kabin en bilinen çeşitleridir. Kabin içersin de basınç oluştuğundan kabin esnek bir malzemeden yapılmalıdır aksi halde ses kalitesinde bozulmalar yol açılabilir. Ayrıca kabin boyutları ses kalitesi açısından çok önemlidir. Bu yüzden kabin ebatları profesyonel kişiler tarafından belirlenmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.