Kontrbas Telleri Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2
Toplam 32 ürün görüntüleniyor.
1 2

Kontrbas Nedir?

 

            Kontrbas kemanlardan en kalın sesli olan çalgıdır. Kontrbasın boyu 1.80 santimdir. Kontrbas dünyanın en büyük çalgılarından biridir. Kontrbas iki çeşittir. Dört telli ve beş telli olmak üzere iki çeşit kontrbas vardır. Beş telli olan kontrbas orkestralarda en çok kullanılan kontrbas türüdür. Kontrbas yay veya el kullanılarak çalınabilir. Kontrbas genel olarak pop, caz, rock müzik türlerinde çalınabilecek bir müzik aletidir. Kontrbas telleri özel bir çelikten yapılmaktadır. Yalnızca çelikten üretilen teller değil, kontrbas telleri aynı zamanda bağırsak ile de yapılabilir. Aynı zamanda bağırsağın dışına sarılan çelik sargı şeklinde de teller vardır. İstenilen sese göre de tel çeşitleri kullanılabilir.

 

 Kontrbas telleri

 

            Kontrbas telleri genel olarak özel bir çelikten yapılır. Naylon tellere kıyasla daha parlak olmaları ve daha iyi ses performansı sergilemeleri nedeniyle özel çelikten yapılan kontrbas telleri tercih edilebilir.

 

 Bağırsaktan yapılan kontrbas telleri

 

            Kullanılan bağırsaklar genel olarak koyundan elde edilse de boğadan da elde edilir. Bağırsaktan yapılan kontrbas tellerinin çevreye karşı dirençleri düşüktür. Kolayca kopabilirler. Akortlarının korunması zordur. Bunlara rağmen barok dönemin müziklerini icra edenler o dönemin seslerini yansıtmak adına kontrbas tellerinde bağırsak yapımı telleri tercih edebilirler.

 

            Bağırsaktan yapılan kontrbas tellerinin çeşitli malzemelerle sarılması

 Günümüzde bağırsaktan üretilen kontrbas tellerinin çoğunun dışını çeşitli malzemelerle kaplarlar. Bunlar gümüş olabilir, özel bir çelik malzeme olabilir. Gümüş sarma yapılması kalın sesli tellerin korunmasını kolaylaştırır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.