Kornet Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

Nefesli çalgılar gurubundan üflemeli bir çalgıdır. Günümüzde bakır veya pirinçten yapılan kornetler kullanılmaktadır. Hayvan boynuzundan ya da metalden yapılarak hayvan sesini taklit eden borular kornetlerin atalarıdır. İsmini Latincede “Hayvan boynuzu” anlamına gelen “cornus” kelimesinden almıştır. Sadece müzik amaçlı kullanılmamış savaş alanlarında işaret vermek içinde kullanılmışlardır.

 

            İlk olarak Fransız müzik aleti üreticileri tarafından geliştirilerek üretilmeye başlanmıştır (1820). 19. yy başlarında bakır nefesli çalgılarda kullanılmak üzere pistonu üretip tescil ettiren alman müzik çalgısı yapımcısı Heinrich Stolzel ve Friedrich Bluhmel sayesinde kornetler bu günkü halini almıştır. Yapı olarak trompete benzemektedir. Çınlayan ve parlak bir sese sahiptir. Kornet çalma şekli ile trompet ve kornunun çalınma şekli birbirine çok yakındır.

 

            Sevilen bir çalgı olan kornetlerin ilk virtüözleri kornoculardır. Bunlar arasında Hermann Koenig ve Isaac Levy’nin isimleri ön plana çıkmaktadır.

 

 Kornetlerin Yapısı nasıldır:

 

            Kornetlerin borusunun iç boşluğu konik şeklindedir. Dar sap bölümü sökülüp takılabilir ayrıca bu bölümde 3 piston bulunmaktadır. Ağızlık kısmı pirinçten yapılmaktadır.

 

 Kornetlerin Sesi nasıldır:

 

            Kornetler Si bemol tonunda ses vermektedir. Yumuşak bir sesi vardır. Eskiden tiyatrolarda kullanılan bazı kornetlere takılan bir vertil ile La tonunda ses elde edilebiliyordu.

 

 Kornetlerin Kullanıldığı yerler:

 

            20. yüzyıla kadar trompet yerine de oldukça fazla kullanılmaktaydı. Trompet kullanılmaya başlayana kadar caz topluluklarında da kullanılıyordu. Ama trompetin yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile solo çalgısı olarak kullanım oranı azaldı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.