Korno Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Korno Nedir?

 

             Korno ortası salyangoz kabuğuna benzeyen, bakırdan ya da pirinçten yapılmış bir üflemeli bir orkestra çalgısıdır. İtalyanca ‘da boynuz anlamına gelen corno sözcüğünden Türkçe ‘ye geçmiştir. Tarihi epey eskidir. İlk örnekleri Eski Mısır'da, Mezopotamya'da ve Eski Roma'da görülmüştür ve haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Baş kısmı incedir. Ortaya doğru kıvrılır ve ucuna doğru kornoyu oluşturan boru gittikçe genişler ve bir çan şeklindedir. Bu boru yaklaşık olarak 3300 cm'dir.

 

 Korno nasıl çalınır?

 

            Kornonun üzerinde flütte olduğu gibi delikler bulunmaz. Korno bir ağızlık takılarak dudağa yerleştirilir ve üflenir. Hava bölümünde meydana gelen titreşimler vasıtasıyla ses elde edilir. Dudaktaki pozisyonuna göre farklı sesler elde edilir. Kornonun berrak ve temiz bir sesi vardır. Dudaklar gevşek tutulduğunda bas sesler alınır. Dudak hareketlerindeki en küçük değişmede, sesler farklılaşır.

 

            Korno çalan kişilerin dişleri tam ve eksiksiz ve düzgün bir dudak yapısına sahip olması gerekir. Korno çalabilmek oldukça zor bir iştir. Çalacak kişinin çok iyi bir müzik kulağı olması gerekmektedir. Korno çalmaya genellikle 15 ila 18 yaş arasında başlanmalıdır. İlk zamanlar çalışmalar günde yarım saat ile sınırlandırılır. Daha sonraki dönemlerde ise çalışma zamanları dört saate kadar çıkarılır.

 

 Kornoda sesler

           

            Kornonun ses tınısı biraz karanlık ve acıdır. Bu nedenle korno sesine sevdalı ses denir. Korno orkestrada acılı ve içli duyguları yansıtmak için kullanılır. Ses açısında bariton, alto ve tenor olarak üç türü vardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.