Mandolin Telleri Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.

Mandolin telli çalgılar grubundan üzerinde dört çift yani sekiz teli olan bir çalgıdır. Çalması ve öğrenmesi kolay ve zevkli bir çalgı türüdür. Mandolin ayaktayken göğse bastırılarak, otururken ise sağ bacağın üzerinde desteklenerek çalınır.

 Mandolin Telleri

                        Mandolin telleri birbirine yakın olduğundan dolayı gitara ve de bağlamaya benzer. Ancak mandolini elle çalmak mümkün değildir. Mandolin tezene ya da mızrap denilen bir pena yardımıyla çalınabilir. Pena tellerin üzerinde aşağıdan yukarıya ve ya yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirilir. Pena çok gevşek ya da çok sıkı tutulmamalıdır. Tremolo mandoline özgü bir sestir. Pena ile mandolinin bir çift teline hızlı ve sürekli bir şekilde vurulduğunda bu ses elde edilir.

 

            Mandolin telleri naylon ve çelik teller diye iki çeşittir. Elektro mandolinde çelik tel kullanılması zorunludur. Mandolin teli satın alırken buna dikkat edilmesi gerekir. Naylon telleri diğer mandolinlerde kullanabilirsiniz. İki telin de ses karakteristiği farklıdır. Ağır tellere pena ile vurulduğunda daha yavaş titreştiği için, bu tellerden daha kalın sesler çıkar. Mandolin tellerinin kalınlığı ve yapısı doğru ses için önemlidir.

 

 Mandolin telleri çaplarına göre sınıflara ayrılır.

 

 1- Ultralight ( çok çok hafif teller)

 2- Ekstralight ( Çok hafif teller)

 3- Light ( hafif teller )

 4- Medium ( orta ağırlıkta teller)

 5- HEavy ( ağır teller)

 

            Hafif tellerde notaları basmak gerginlikleri az olduğu için daha kolaydır. Ayrıca hafif teller daha kolay bükülür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.