Melodika Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2
Toplam 29 ürün görüntüleniyor.
1 2

Yeni geliştirilen müzik aletlerinden biri olan melodika hem üflemeli hem de tuşlu bir çalgıdır. Tuşların olduğu bölüme bağlı olan bir hortumu vardır. Bu hortuma üflendiğinde aynı anda tuşlara basılarak ses elde edilir. Melodikanın üzerinde bulunan her tuş bir notayı ifade etmektedir. melodikalarda başlangıç notası “fa” bitiş notası ise “do” olarak sıralanmıştır. Tuş sayısı standart değildir. Melodikalar 19 tuşlu olabildiği gibi 37 tuşluda olabilirler. Kendi ihtiyacınıza ve uzmanlık derecenize göre uygun olan tuş sayısını belirleyebilirsiniz.

 

            Melodikalarda hortumların uzunluğu ve kısalığı çalan kişinin isteğine göre değişebilir. Genellikle yeni öğrenmeye başlayanlar daha uzun hortumları kullanırlar. Bu şekilde melodikanın üzerindeki notalara parmakları ile basarken rahatça görebilirler.

 

 Melodika Çalarken Parmaklar Nasıl Numaralandırılır:

 

 Başparmak: 1

 İşaret parmağı:2

 Orta parmak:3

 Yüzük parmağı:4

 Serçe parmağı: 5 olacak şekilde isimlendirilir.

 

 Melodika Nasıl Çalınır:

 

            Melodikalar sol el ile tutulup sağ el ile tuşların üzerine basılırken hortumundan üflenerek çalınırlar. Arka tarafında tutmak için bir sapı bulunmaktadır.

 

Melodikalarda Nota Dizilimi Nasıldır:

 

            Notalar soldan başlanarak okunmaktadır. Sona gelindiğinde tekrar baştan başlar. Kalın fa ile başlayıp devam eder ve do da sonlanır. Notaların tekrar sayısı tuş sayısına göre değişiklik gösterir.

 

 Melodikaların Üzerindeki Beyaz ve Siyah Tuşların Anlamı Nedir:

 

            Beyaz tuşlar daha kalın siyah tuşlar ise daha incedirler. Beyaz tuşlar ana notaları temsil eder. Bunlar do, re, mi, fa, sol, la, si’dir. Siyah tuşlar ise daha ince ya da daha kalın ses çıkarmaya yarayan diyez ve bemolleri oluşturur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.