Mızıka Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 .... 7 8 9
Toplam 179 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 7 8 9

 Nefes ve dil ile çalınan üflemeli çalgıya mızıka denilmektedir. 1921 yılında yabancı uyruklu bir delikanlının bulmuştur. 20. Yüzyılda sonra usta yorumcuların el atmasıyla birlikte zengin ses olanaklarına kavuşan mızıkalar; ağız orgu adı ile klasik müzik orkestralarında yer almaya başladı. Ağız mızıkaları üflemeli çalgı grupları arasında uzun, yassı kutu biçimde küçük bir müzik aletidir. Mızıkalarda da diğer üflemeli çalgılardaki gibi ağızdan üflenen havanın titreşmesiyle birlikte değişik tonlarda ses çıkartan bir dizi levhacıklar bulunmaktadır. Mızıkadaki bu levhacıklar ağaçtan yapılarak kutunun içerisine ayrı ayrı yerleştirilip, daha sonra kutunu alt ve üst koruyucu levhalar ile kapatılmıştır.

 

             Mızıkayı çalan kişi dudağını çalgının ön yüzeyindeki deliklere doğru bastırıp havayı içine çekmesi ile birlikte kutunu içinde bir hava akımı oluşmaktadır. Oluşa hava akımı metal levhacıkları itmesiyle birlikte iki tarafa doğru serbest titreşimler meydana gelir. Böylece mızıkalardan melodiler çıkmaya başlar. Günümüzdeki en basit ağız mızıkaları sadece 7 nota üzerinde çalınabilmektedir.

 

             Ağız mızıkalarını dışında gelişmiş kromatik ağız mızıkaları bulunmaktadır. Kromatik ağız mızıkalarında ise diatonik gam ve diyez bemollü yarım tonları verilmektedir. Kromatik mızıkalar, elle çalışabilen bir pistonu olduğundan dolayı pompalı ağız mızıkası da olarak adlandırılmaktadır. Pompalı ağız( kromatik) mızıkası pistona basılmadığı taktirde 7 notalı gam basıldığında ise yarım ton aralıkta akort edilir ve 12 notalı gam elde edilerek çalınmaktadır.

 

             Mızıkalar Türkiye’de bir eşlik çalgısı olarak tanınsa da dünyada yıllardır popülerliğini koruyabilen bir solist çalgısı olarak görülmektedir

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.