Obua Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Nefesli bir çalgı olan bu müzik aleti tahtadan yapılmaktadır. Yapımında abanoz, gül, şimşir ve sedir ağaçları kullanılmaktadır. Günümüzde tahta haricinde ‘ebonitten’ yapılanları da bulunmaktadır. Obualar konik borulu ve çift kamışlıdırlar ve 3 parçadan oluşurlar. En üste takılan çift kamışlı ağızlık birbirine balmumlu iplikler ile bağlanan iki adet ince kamıştan oluşmaktadır. Nefes ile titreşen kamışlar boru içerisindeki havayı titreştirir ve bu şekilde ses elde edilir. Genellikle ortalama 60 cm boyundadırlar ama farklı boylarda da üretilmektedirler.

 

            Yeni üretilen çalgılardandır. 17. Yüzyılda icat edilmiştir. 18. Yüzyıldan sonra ise orkestraların vazgeçilmez enstrümanların dan olmaya başladı. Birçok bestecinin bunlar için yazdığı solo bestelerde bulunmaktadır. Bu bestecilerden öne çıkanlardan bazıları Mozart ve Beethoven’dir.

 

            Ses Genişliği: Notaları sol anahtarı ile yazılır ve ses genişliği oldukça fazladır. İki adet oktav perdesi bulunmaktadır.

 

            Kullanıldığı Müzik Dalları: Birçok folklorik müzik dalında kullanılan obualar batı müziğinin en etkili enstrümanlarındandır. Bunun yanı sıra caz, rock ve pop müzik alanlarında da kullanıldığı görülmektedir.

 

            Tınlama Bölgeleri nelerdir: Değişik tınılara sahip olan üç ses bölümü bulunmaktadır.

 

            Kalın ses bölgesi: Kaba ve metalik tınısı olan bu ses genizden geliyormuş gibi bir his oluşturur. Obuanın en pes sesidir.

 

            Orta ses bölgesi: Obuanın ana sesi bu bölgeden çıkmaktadır. Yumuşak ve doğal bir tınısı vardır. Kulağa tatlı ve ılık bir ses olarak yansımaktadır.

 

            İnce ses bölgesi: En ince ses bu bölgeden çıkmaktadır. Entonasyon kaybı olabileceği için çok kullanmayan bir sestir. Özel efektlerde kullanışlı olduğu söylenebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.