Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.


Santur Fiyatları ve Modelleri
Hepimizin keyifle dinlediği ve yüreklerimizde derin ve coşkulu duygular uyandıran, son dönemde özellikle İstiklal Caddesi’nde benzerine sıkça rastladığımız enstrümanlardır santurlar. Santur, yapı itibariyle her ne kadar kanunu andırsa da çalma ve çıkardığı sesler itibariyle adeta bir arp dinletisi hissi uyandırmaktadır. Santur fiyatları ve modelleri konusunda çeşitli bilgi ve anlatılar olsa da özellikle santurun kalitesi, telleri, üretimi ve markası da fiyatı konusunda belirleyici etkenlerden olabilmektedir. Tarih boyunca santur enstrümanlara özellikle İran’da sıkça rastlanmaktadır. Pers geleneği olan vurmalı kitharlar ailesinin bir parçası olan santur, günümüzde de özellikle ülkemizde “Kuan” gibi enfes grupların da baş tacı olmuştur.
Santur Modelleri
Günümüzde santur, özellikle mistik doğu ezgileri üreten pek çok grup ve müzisyen tarafından kullanılan oldukça farklı enstrümanlardan bir tanesidir. Santur fiyatları ve modelleri konusunda pek çok santur çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin santuru boyutu, üzerinde yer alan eşik adedince değişiklik göstermektedir. Yaygın olarak 9 eşikli ve 12 eşikli santur modelleri kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra çift taraflı santur, sadeghi işlemeli santur gibi pek çok santur modeli de bulunmaktadır. Ülkemizde santuru bir popülarite olarak tanıtan grupların başında Kuan müzik grubu gelmektedir. Ürettiği pek çok eserinde santura yer veren ve mistik doğu öğretilerini çağrıştıran santur, ayrıca sokak müzisyenlerinin de pek çoğunun tercihleri arasında yer almaktadır.
Santur Fiyatları
Ortaçağda ikizkenar ve yamuk biçimlerde kullanılan santur, özellikle İran tarihi Pers kültüründe ve orta asyada sıkça kullanılan enstrümanlardan olmuştur. Hatta yaygın bir söylentiye göre orta asyada üretilen arp benzeri pek çok enstrümanın santurdan esinlenerek üretildiği düşünülmektedir. Santur fiyatları belirlenirken öncelikle santurun kalitesi ve marka değeri göz önünde bulundurulur. Bunun yanı sıra santurda kullanılan tel takımları, akort aleti, zahme, santur stadı, mızrap, çanta ve kılıfı gibi pek çok ek ürün de, santurun fiyatının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Santur modelleri konusunda bir diğer belirleyici unsur ise santurun el üretimi işçilikle ve kaliteli malzeme kullanılarak üretilmiş olmasının önemidir. Pek çok açıdan kaliteli ve ses akışını en net sağlayan santur modellerine Ezgican Müzik aracılığıyla sayfamızı inceleyerek ulaşabilirsiniz.