Stüdyo Monitörleri Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2
Toplam 29 ürün görüntüleniyor.
1 2

Stüdyo monitörleri ya da daha çok bilinen adı ile referans monitörleri müzik için oldukça önemlidir.

 

 Nedir, Niçin Gereklidir?

 

            Stüdyo monitörleri sesleri renklendirmeyerek, olduğunca flat bir biçimde dinleyiciye aktarabilen cihazlardır. 5.1 ya da 7.1 gibi sistemler müzik, film, oyun gibi medyaları çalmak için üretilmiş olup seslerde yanılsamalara maruz kalmamak için tercih etmeniz gereken cihazlardır.

 

            Stüdyo monitörleri genelde sahip oldukları woofer çapları ile anılır. Mesela 5 inç'lik, 8 inç'lik gibi. Ufak odalar ve ev stüdyoları için genel olarak 5 ila 8 inç arasında ve yakın alan şeklinde de tabir edilen monitörler tercih edilir. Ancak profesyonel kayıt stüdyolarında ve özel tesislerde PMC, Adam, Genelec gibi markalar, daha büyük ve uzak alan adı verilen stüdyo monitörleri kullanılır. On metrekare ya da daha ufak bir odada iseniz sağlıklı bir dinleme tecrübesi için 5 ve 6 inç üzerine çıkmanıza gerek yoktur, tavsiye de edilmez.

 

 Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

            Satın almadan önce stüdyo monitörlerinin, bir diğer adıyla referans monitörlerinin özelliklerini öğrenmeli ve almak istediğiniz monitörün özellikleri ile kıyaslayıp buna göre satın almalısınız. Örneğin çifte amplifikatöre sahip tasarımlar farklı frekanslar için farklı dalga boylarına uygun olduğu için tepkime zamanları açısından tek amplifikatörlü tasarımlar ile kıyaslanınca daha avantajlı. Ayrıca monitörleri eşkenar üçgeni oluşturabilecek bir şekilde yerleştirmeli ve yüksekliğini kulak hizasına gelebilecek biçimde yerleştirmeniz gereklidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.