Trampet Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 17 ürün görüntüleniyor.

veya madenden yapılır. Her iki yüzeyine de birer deri gerilir. Üst kısımda kalan deriye bagetlerle vurularak çalınır. Farklı çaplarda yapılmaktadır. Çapının kesin bir standardı yoktur. Bilinen diğer isimlerinden bazıları klain trommel, snare drum, militer trommel’dir. Üflemeli bir çalgı olan “Trompet” ile isim benzerliği yönünden karıştırılabilmektedir.

 

 Tarihsel Gelişimi:

 

            Trampet ilk kullanılmaya başlandığında derileri germek için ipler kullanılmaktaydı. Zamanla gelişerek 19. Yüzyılda kelebekli demir çubuklara vidalanarak derilerin çok daha fazla gerilmesi sağlandı. Bağırsaktan yapılan kirişlerin üzeri de ince gümüş tellerle sarılmaya başlandı. Trampet tek ritim sazı olması nedeniyle özellikle orduların yürüyüşü sırasında bütünlük sağlamak için kullanılmaktadır. Avrupa’ya da bu şekilde geldiği bilinmektedir. Orkestralarda kullanımı ise daha yenidir. 1807 yılında bir Fransız besteci tarafından Paris operasında kullanılmıştır. Bunun ardından birçok besteci eserlerinde trampete yer vermiştir

 

            Osmanlı ordusunda da bu ritim özelliği nedeniyle kullanılmaya başlanmıştır. 1820 yılında tambur-majör adı ile mehter takımında kullanılmaya başlanmıştır.

 

 Notasının Yazılışı:

 

            Trampet notası iki şekilde yazılabilir. Düz bir çizgi üzerine yazılabildiği gibi dizekte yazılacaksa da aynı çizgiye ya da aralığa yazılır. Dizeğin başına dizek başlığı görevini gören Fa açkısı konulur.

 

 Nasıl çalınır:

 

            Trampetler çift bagetle çalınmaktadır. Yere ayaküstüne konularak çalınabildiği gibi boyuna bir kemer veya kayış ile asılarak da çalınır. Hafif olduğu için boyunda taşınması kolaydır. Trampet kasnağında bulunan anahtarlar yardımıyla gevşeyen deri sıkıştırılarak derinin gerginliği sağlanır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.