Trombon Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2
Toplam 30 ürün görüntüleniyor.
1 2

Üflemeli bir çalgı olan trombon eski bir çalgıdır. Görünüş olarak trompeti andırsa da kayarak işleyen sürgüsü onu trompetten ayırır. Onu trompetten ayıran bu sürgü kolu çekilerek ya da itilerek çalınır. Sürgünün 7 farklı durumu vardır ve buda iki oktavdan fazla ses genişliğine sahip olmasını sağlar. Trombonların ağız kısımları küçük bir huni şeklindedir.

 

            Bakır bir çalgı olan trombonlar bu geniş ses özellikleri sayesinde orkestralarda, bandolarda aranan bir çalgıdır. Orkestralar da trombonlar için solo besteler bile yapılmıştır. Ünlü bestecilerden bazıları F.A. Belcke, Mozart, Ferdinand David, Berlioz olarak sayılabilir. Ayrıca caz müziğinin de vazgeçilmezidir. Caz icra eden gruplar tarafından kullanılmaktadır.

 

 Trombon çeşitleri:

 

            Trombonlar iki gruba ayrılmaktadır. Sürgülü ve pistonlu olarak gruplandırılırlar.

 

 Pistonlu trombon: Kendi içinde tenor ve bas olarak iki gruba ayrılmaktadır. Piston bölgesinde 3 farklı ses çıkmaktadır. Trombonun kalın olan bölgesinin sesi oldukça boğuktur. En rahat ses ikinci bölgeden yani orta kısımdan çıkarılır. Tiz seslerin çıkarıldığı üçüncü bölüm olan en ince kısımdan ses çıkarmak ise en zorudur. Sağ el pistonu hareket ettirirken sol el ise çalgıyı tutmaktadır.

 

 Sürgülü Trombon: Bunlarda pistonlu trombonlarda olduğu gibi bas ve tenor olarak iki gruba ayrılırlar. Piston kullanılmaz. Sürgülü bir bölüm vardır kulis adı verilen bu bölümde sürgü hareket ettirilerek ses çıkarılmaktadır. Bas trombondan seslerin farklı çıkmasını sağlayan bir düzenek vardır. Tenor trombonda ise sesler kalak borusunun hareket ettirilmesi ile sağlanır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.