Trompet Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2
Toplam 28 ürün görüntüleniyor.
1 2

Trompet, bakırdan yapılmış olan üflemeli bir çalgıdır. Trampet ile karıştırılmamalıdır. Trampet vurmalı bir çalgıdır. Trompet, bir ağızlık ve kendi üzerinde kıvrılmış silindir borudan oluşur. Ağız kısmı konik biçimdedir. Bir kâseye benzer. Trompet kategorisine göre 2’ye ayrılır.

 

            Basit trompette perdeyi değiştirmek için tüpler yoktur. Armonik sesler çıkartır. En ilkel çalgılardan biridir. Daha sonra basit trompetin yerini pistonlu(kromatik) trompet almıştır.

 Sağ elin 1,2 ve 3 ‘üncü parmakları pistonlar üzerinde diğer el çalgının alt tarafında destek görevi yaparak, çalgının ağız kısmı dudaklara getirilir ve yere koşut bir tutuşla çalınır. Dudakların ve dişlerin muhteşem olması aranılan özellikler arasındadır. Çok çalışma gerektiren bir çalgıdır. Günlük en az dört saat çalışılmalıdır. Aksi takdirde başarılı olmak pek de mümkün değildir.

 

            İlk metal trompet Mısır’da dinsel törenlerde ya da askeri bir amaçla kullanılan fakat bir ya da iki nota çıkarabilen küçük bir çalgı olmasına rağmen geliştirilerek daha fazla nota ve daha kaliteli ses çıkarması sağlandı. Günümüzde orkestralarda halen kullanılıyor.

 

            Trompet yapısından dolayı solo çalgı olarak ve oda müziğinde az kullanılmıştır. George Friderich Handel'in trompetler ve komolar için bir konçertosu, Mozart'ın bir trompet konçertosu vardır. Oda müziği eserlerine yer verilmesi ise 19. Yüzyıl sonlarına doğru ve 20. Yüzyılın başlarında bestelenen eserlerde gerçekleşmiştir. Bu eserlerin en önemli yorumcuları arasında Maurice André, Armando Ghitalla, Alison Balsom başı çeker.

 

             Bu eşsiz sese sahip olan müzik aletine ulaşmak isteyenler internet üzerinden sipariş verirken genellikle Trompet kısmında trombon ile karıştırabilmektedirler. Trompet alıcılarının bu kısma dikkat etmesi yararlarına olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.