Ud Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
920,00 TL
1.140,00 TL
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.

Müzik dünya çağında büyük bir öneme sahip olan ve insanların kendilerini ve duygularını daha iyi ifade etmelerini sağlayan, özgürlük ve yaratıcılık kelimeleri ile zenginleştirilmekte olan bir iletişim şekli olmaktadır. İçerisinde bulundurduğu her alet ile birlikte farklı bir müzik dalına, farklı karakterlere ve farklı duygulara dokunmakta olan müzik gün geçtikçe daha çok gelişmekte ve yenilenmektedir.

 Ud nedir?

            İnsanoğlunun geçmişten günümüze kadar değiştirerek, zenginleştirerek getirmeyi başarmış oldukları müzik içerisinde Arapça kökenli ve öd ağacı anlamına gelmekte olan ud, Türk müziğinin vazgeçilmezleri arasında yerini almış bulunmaktadır. Çok eskilerden beri kullanılmakta olan bu müzik aletinin saray zamanlarında kullanılan bir saz çeşidi olduğu söylenmektedir.

 Udun yapısı nedir ve nasıl kullanılır

            Ud; yapı itibari ile göğüs ve gövde başta olmak üzere beş ayrı bölümden oluşmakta ve gövde kısmı erik, kayısı, gürgen, ceviz gibi birçok ağaçtan yapılabilmektedir. Üzerinde altı adet çift tel bulunmaktadır. Bunların içerisinden 3 çifti çelik malzemeli olmasına rağmen üç çifti ise misina adı altında plastik malzemeden yapılmaktadır. Saz ailesinden olması ile birlikte mızrap ile çalınmaktadır.

 Ud çeşitleri nelerdir?

            Ud; kısa saplı ve iri karınlı içi boş zarif bir müzik aleti olmaktadır. Şekil olarak benzerlerinden ayrılması ile birlikte vücut yapısı ve taşınabilirliğine göre kullanımı biraz zor olmakta ancak vermiş olduğu etki ile birlikte büyük bir sanat olarak gösterilmektedir. Yapı ve şekil üzerinde küçük değişiklikler yaratılarak erkek udları ve kadın udları olarak ayrılmış bulunmaktadır.

Ud Fiyatları

Ud fiyatları, ud modellerine göre değişiklik göstermektedir. Türk musikisi icrasının en önemli müzik aletlerinden biri olan ud, günümüzde birçok müzik türünde de kullanılır hale gelmiştir. Türk müziğine merakı olanların, müzisyenlerin veya konservatuar öğrencilerinin tercih edeceği ud çalgısının çeşitli modelleri bulunmaktadır. Sanat müziği için bu aletin her zaman ayrı bir yeri vardır. İnsan ruhunun derinliklerine götüren müziğin icrası için müzik aletleri ile yapılan müzik geçmişten günümüze her zaman zevkle dinlenmiştir. Çoğu kişi için manevi bir ihtiyaç halini almıştır.  Ud çalgısının altı farklı çift teli bulunmaktadır. İnce olan üç çifti misinadan yapılmaktadır. Diğer üç çifti ise çelikten oluşmaktadır. Yapı olarak temelde; gövde, kapak, sap, burguluk ve tellerden meydana gelmektedir. Profesyonel müzisyenler için udun istenilen sesi vermesi oldukça önemli bir husustur. Tının net bir şekilde duyulması neredeyse bütün müzik aletleri için gerekli bir kuraldır. Bunun için kaliteli seçimler yapmak gerekecektir. Ud müzik aletini çalan kişiye de udi denilmektedir. Tarza ve ihtiyaca göre çeşitlenen ud modelleri, dünyaca ünlü markaları da içinde barındırır. Yapılışında kullanılan ağaç türleri de kalitesini belirleyeceği için ud fiyatları buna bağlı olarak farklılıklar içermektedir. Ağaçtan sonra cila işlemi de titizlikle yapılmaktadır. Maun, ceviz, sarmaşık gibi türler ud yapımında en çok tercih edilen ağaç çeşitleri arasına yer alır. Geleneksel çizgiyi koruyarak günümüzde yenilikçi tarzda ud müzik aletleri de yapılmaktadır tabi. Müziğe yeni başlayanlar için de farklı udlar mevcuttur. Uzun yıllar kullanım için bazı noktalara dikkat edilmesi önemlidir. Özellikle taşıma sırasında herhangi bir darbe almaması gibi konulara titizlikle yaklaşılmalıdır. Kullanım olarak bu müzik aletinin bakımı da ayrı bir özen gerektirir. Tellerinin değişmesi gibi belirli aralıklarda bakımı yapılmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.