Showing all 1 result

%7 İndirim

Nakit Fiyatı

5.641,56 TL
Taksitli Fiyat 6.740,21  6.268,40 

Ud Fiyatları ve Modelleri
Günümüz Türk Musikisinin belki de en önemli müzik aletlerinden bir tanesidir udlar. Tarihten günümüze hepimizin yüreklerini aydınlatan, içimizde bambaşka duygular uyandıran o eşsiz ezgilerin pek çoğu ud ile çalınmaktadır. Ud fiyatları ve modelleri konusunda bilgi vermeden önce dilerseniz udun nasıl bir çalgı olduğuna ve tarihçesine bakalım.
Ud Nedir?
Türk müziği araçlarından, özellikle iri karınlı, kıvrık sapa sahip ve kısa boyda, kirişli ve mızrapla çalınan bir çeşit çalgı. Bombeli olan arka kısmı çember şeklinde 19 veya 21 adet tahtadan yapılır. Gövdenin içi boştur. Göğüs kısmı denen ön bölümün ortasında büyük, yanlarında ise "gül" adı verilen iki farklı küçük oyuk bulunur. Günümüzde udun 6 çift teli vardır ve aynı zamanda mızrapla çalınır. Ülkemizdeki udlarda tellerin ince olan 3 çifti misinadan, diğer tel kısımlarında kalan 3 çifti de çelikten yapılır. Ud çalarken kullandığımız mızrabın yapımında yaygın şekilde temel ham madde olarak kullanılan malzeme ise plastiktir. Udun icadı, ud fiyatları ve modelleri konusunda öngörülen ve verilebilecek kesin bir tarih, çağ veyadönem adı yoktur. Hakkında bilinen en yakın bilgi; çok eskilerden beri kullanılan bir çeşit saz olduğudur. Ud, özellikle Müslüman Arapların İspanya'yı 711 yılında fetih ve Endülüsü ile beraber Avrupa'ya geçtiğidir.
Ud Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?
Günümüzde ud, yapısı itibari ile özellikle göğüs ve gövde başta olmak üzere beş farklı bölümden oluşmakta ve gövde kısmı kayısı, ceviz, gürgen, erik gibi pek çok ağaçtan yapılabilmektedir. Üzerinde altı adet çift tel yer almaktadır. Bunların içerisinden 3 tel çifti çelik malzemeli olmasına rağmen beri kalan üç çifti ise misina adı altında plastik malzemeden hazırlanmaktadır. Tüm bu etkenler elbette ud fiyatları ve modelleri konusunda da değişiklik oluşturmaktadır. Saz ailesinden olması ile beraber mızrap ile çalınmaktadır.
Ud Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?
Udu bu denli ayrı kılan en önemli özelliği kısa saplı ve iri karınlı yani içi boş zarif bir müzik aleti olmasıdır. Şekil olarak benzer müzik aletlerinden ayrılması ile birlikte vücut yapısı ve taşınabilirliğine göre çalınması biraz zor olmakta ancak yaratmış olduğu etki ile birlikte oldukça büyük bir sanat olarak gösterilmektedir. Ud fiyatları ve modelleri konusunda ud, yapı ve şekil üzerinde oldukça küçük değişiklikler yaratılarak özellikle erkek udları ve kadın udları olarak iki farklı çeşide de sahip bir çalgı türüdür. Ayrıca Udun özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Kapak Ladin Fırınlanmış
 • Sap Ladin Fırınlanmış
 • Sap Maun
 • Klavye Abanoz Yada Pelesenk
 • Köprü Gürgen, Siyah Boyalı
 • Üst Eşik Abanoz Yada Pelesenk
 • Sap Üstü 4cm / Klavye Genişliği
 • Sap Altı 6cm / Klavye Genişliği
 • Sap Boyu 19.5cm
 • Tekne Boyu 49.5cm
 • Tekne Genişli 36-37cm
 • Tekne Derinliği 18cm
 • İki Eşik Arası 58.5cm
 • Tekne Dilim 21 Dilim Ağaçdan yapılmıştır
 • Tel Sayısı 11
 • Cila Vernik
 • Burgu Abanoz Yada Pelesenk
 • Aksesuar Kılıf, Mızrap
Ud Fiyatları
Ud fiyatları ve modelleri belirlenirken, udun fiyatı özellikle kullanılan modeline göre değişiklik göstermektedir. Türk musikisinin özellikle en önemli müzik aletlerinden biri olan ud, günümüzde birçok müzik türünde de kullanılır hale gelmiştir. Türk müziğine ve tarihine merakı olanların, müzisyenlerin veya dahi konservatuar öğrencilerinin özellikle tercih edeceği ud çalgısının çeşitli modelleri bulunmaktadır. Sanat müziği için bu aletin her zaman ayrı bir yeri vardır. İnsan ruhunun ve kalbinin derinliklerine götüren müziğin icrası için müzik aletleri ile hazırlanan müzik geçmişten günümüze her zaman zevkle dinlenmiştir. Çoğu kişi için manevi bir ihtiyaç halini almıştır.  Ud çalgısının altı farklı çift teli bulunmaktadır. İnce olan üç çifti misinadan yapılmaktadır. Diğer üç çifti ise çelikten oluşmaktadır. Yapı olarak temelde; gövde, kapak, sap, burguluk ve tellerden meydana gelmektedir. Profesyonel müzisyenler için udun istenilen sesi vermesi oldukça önemli bir husustur. Tının net bir şekilde duyulması neredeyse bütün müzik aletleri için gerekli bir kuraldır. Bunun için kaliteli seçimler yapmak gerekecektir. Ud müzik aletini çalan kişiye de udi denilmektedir. Tarza ve ihtiyaca göre çeşitlenen ud fiyatları ve modelleri, dünyaca ünlü markaları da içinde barındırır. Yapılışında kullanılan ağaç türleri de kalitesini belirleyeceği için ud fiyatları buna bağlı olarak farklılıklar içermektedir. Ağaçtan sonra cila işlemi de titizlikle yapılmaktadır. Maun, ceviz, sarmaşık gibi türler ud yapımında en çok tercih edilen ağaç çeşitleri arasına yer alır. Geleneksel çizgiyi koruyarak günümüzde yenilikçi tarzda ud müzik aletleri de yapılmaktadır tabi. Müziğe yeni başlayanlar için de farklı udlar mevcuttur. Uzun yıllar kullanım için bazı noktalara dikkat edilmesi önemlidir. Özellikle taşıma sırasında herhangi bir darbe almaması gibi konulara titizlikle yaklaşılmalıdır. Kullanım olarak bu müzik aletinin bakımı da ayrı bir özen gerektirir. Tellerinin değişmesi gibi belirli aralıklarda bakımı yapılmaktadır.