Ud Telleri Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2
Toplam 21 ürün görüntüleniyor.
1 2

Ud’un telleri ilk olarak yapım işi bittikten sonra takılır. Bunun ardından tel eskidikçe, koptuğunda ya da tellerden istenen kalitede ses alınamadığında ud telleri değiştirilir. Kopan bir tel varsa eski ve yeni telin oluşturduğu çift uyum sağlamayacağı için çift telin değiştirilmesi gerekir.

 

 Tel Takmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 

            Burguyu yuvasından çıkarıp paslanma varsa zımparalamanız gerekir. Zımparalama işlemini dikkatlice burgunun kalınlığını bozmadan yapın. Bu işlemin ardından burgu macunu sürebilirsiniz. Eğer bulamazsanız tebeşir ve sabunda kullanabilirsiniz. Tebeşir tutmayı, sabun dönmeyi ve kaymayı sağlar. Ancak unutmamanız gereken tebeşiri çok sürerseniz dönme zorluğuna, sabunu çok sürerseniz de burgunun kaymasına neden olduğudur. Bu nedenle bunları kullanırken dikkatli olmalı dengeli bir şekilde sürmelisiniz.

 

 Telin Takılması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 

            Naylon tellerin kayma tehlikesi olduğu için daha fazla geçmeli düğüm atmanız gerekir. Düğümün arkada kalan kullanılmayan bölümünde en az 1 cm tel bırakılmalıdır.

 Telin burguya takılacak olan uzun kısmının gergin olmasına dikkat etmelisiniz.

 Takılan telleri küçük eşikten geçirdikten sonra ait olduğu burguya sarmanız gerekir.

 

 Tel Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 

            Tüm teller takıldıktan sonra ud’un akordu yapılır. Ud telleri yeni takıldığında bir süre akordu devamlı olarak bozulur. Ud’un akordu zamanla oturacaktır. Telleri takım halinde değiştirdiğinizde çıkardığınız telleri atmayın. Kopan bir tel olursa yeni tel alana kadar bunları kullanabilirsiniz. Yalnız kullanılıp sökülen teller tekrar takıldığında hafif cızırtı yapabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.