Vurmalı Sazlar Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4 5 6 7
Toplam 126 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6 7

Dünyanın en eski çalgı aletleri olduklarını söylemek yanlış olmaz aslında. Perküsyon olarak da bilinir. Ezgi oluşturmak için kullanılmaz müzikte ritim oluşturmak için kullanılır. Birlikte ezgi çalan tüm sazlar ona ayak uydurmak zorunda olduğu için diğer çalgılar arasında da önemli bir yere sahiptir.

 

            Vurmalı sazlar, sesin üretilme şekline göre, müzikal işlevlerine göre, gündelik bilgiye göre ve farklı kültürlere ve geleneklere göre sınıflandırılırlar.

 

 En çok bilinen vurmalı sazlar:

 

 Davul: El ya da sopayla gerilmiş derinin üzerine vurularak çalınan bir çalgıdır.

 

 Darbuka: Orta Doğu’ya ait bir müzik aletidir. İki türlü ses çıkarır. İlk ses, darbukanın ortasına vurularak çıkarılır ve ritmin temelini oluşturur. İkinci ses ise ezgiyi süslemek amacıyla kullanılır.

 

 Bateri: Çalması zor ve hızlı olmayı gerektiren bir enstrümandır. Baget adı veriler sopalar ile çalınmaktadır. Genellikle adet farklı boylarda 5 adet davul ve 3 adet zilin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır.

 

 Def: Bir kasnağın etrafına ziller yerleştirilmiştir. El ile vurarak ya da sallayarak ses elde edilir.

 

 Timpani: Vidalara ilave olarak ses şiddetini ayarlamak için alta pedallar yerleştirilir. Ses çıkarmak için ucu keçe ile kaplanmış tokmak kullanılır.

 

 Zil: En çok ses çıkaran vurmalı sazlar olma özelliğine sahiptir.

 

 Üçgen: Metalden yapılmıştır. Üçgen şeklinde olması nedeniyle bu ismi almıştır. Yine metalden yapılan bir sopa ile kenarlarına vurularak ses elde edilir.

 

 Bango: Farklı boyutlarda iki çemberin birbirine bağlanması ile oluşmuştur. Diz üstünde, diz arasında çalınabildiği gibi bir ayağa sabitlenerek de kullanılabilir.

 

 Marakas: Tahta, bambu ya da plastikten yapılabilir. İçi oyuktur ve sallayınca ses çıkmaktadır.

 

 Tabla: İki parçadan oluşur. El ile çalınır.

 

 Nakkare: Yarım küre şeklinde, iki tane küçük davuldan oluşmaktadır. Din müziğinin önemli çalgılarındandır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.