Yan Flüt Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3
Toplam 46 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Nefesli çalgılar ailesinden bir enstrüman olarak bilinen yan flütler, 3 bölümden oluşurlar. Baş, gövde ve kuyruk kısımlarından oluşan bu enstrüman, ilk zamanlarda abanoz malzemesinden üretilse de, günümüzde nikel, altın ve gümüş malzemelerinden üretilmesi tercih edilmektedir. Toplam uzunluğu 67 cm olan yan flütler, baş kısmından üflenerek çalınır ve perde kısımlarını da hem gövde hem de kuyruk bölümünde bulundurur. Ses bakımından esnek seçenekler sunan ve bu nedenle farklı ezgiler için tercih edilen bir müzik aletidir.

Yan Flüt Çeşitleri

Yan flüt, batı müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarından biridir. Özellikle orkestralarda ve bandolarda sıkça kullanılmaktadır. En ilkel hali olarak Çin’de M.Ö. 900 yıllarında ortaya çıkmıştır. İlk flütlerin yapısı ise genellikle altı parmak deliği ile tek parçadan oluşmaktaydı. Ağaçtan yapılan flütler zaman içinde bakır alaşımlı, gümüş gibi madenlerin bir araya gelmesi ile yapılmaktadır. Gümüş flütler kaliteli ancak biraz pahalı olduğu için gümüş kaplamalı olanlar da sıkça tercih edilir hale gelmiştir. Yapı özellikleri olarak iç çağı yaklaşık 1,9 cm civarındadır. Boyu ise 67 cm’ dir. Üç ana parçası bulunmaktadır ve çalmak için parmak dizilişi de buna göre ayarlanmaktadır. Oldukça zarif ve kibar duruş ve naif bir ses ile birçok müziksever için yan flütün ayrı bir yer bulunmaktadır. 30 cm civarında olan modelleri de mevcuttur. Bu modellere pikolo adı verilir. Ses olarak da farklılıklar içermektedir. Profesyonel müzik yapanlar ise kesinlikle müzik aletlerini dünyaca ünlü markalardan seçmeli ve kaliteden asla ödün vermemelidir. İz yapmaması ve notalara doğru basabilmek adına bazı müzisyenler bu aleti eldiven ile kullanmaktadır. Temizliği de oldukça önemlidir. Nefesle çalındığı için içinde meydana gelecek birikmeler hatalı seslerin ortaya çıkmasına ortam hazırlayabilir. Düzenli olarak bakımının yapılması müzik aletinizin ömrünü de uzatacaktır. Ayrıca taşırken flütünüze kibar davranmalı, bölmeleri yavaşça çıkarıp çantasına özenli bir şekilde yerleştirmesiniz. Aksi takdirde taşıma durumunda flüdünüze zarar gelebilir. Ancak yeni başlayacaklar daha uygun yan flüt modelleri tercih edebilirler. yan flüt çalmak için gittikleri kurslardan hangi yan flütü seçmeleri ile ilgili yan flüt tavsiye alabilirler. Günümüzde yan flüt, flüt türünün en yaygın kullanımı olan müzik aletidir. Kalitesine ve kullanılan malzemeye göre farklı fiyat aralıklarında bulunur. Bütçenize uygun olan yan flüte internet mağazamızdan kolayca ulaşabilir ve satın alabilirsiniz.

            Genellikle diatonik ezgilerin ve yavaş müziklerin çalgısı olarak bilinen yan flüt, tek, çift, kurbağa dil gibi teknikler ile kullanılır. İnce seslerin hakim olduğu bu müzik aletinde, sesi güçlü bir şekilde almak için doğru ve kuvvetli üfleme tekniğinin uygulanması gerekir. Genellikle her üflemeli çalgı gibi, öğrenme aşamasında bir eğitmen gerektirecektir.

             Tek başına öğrenmek isteyenler için durum biraz daha zor olsa da, düzenli tekrarlar ile başarılabilir. Dişlerin çok geride ya da çok önde olması, yan flütün kullanımını zorlaştırabilir. Bununla birlikte parmakların da normal uzunlukta olması gerekmektedir. Orkestra içerisinde sıklıkla kullanılan yan flüt, özellikle doğa seslerinin çıkarılmasında tercih edilir. Ayrıca diğer nefesli çalgılar ile birlikte kullanmak için de uygun bir üründür.

            Yan flütlerin hem kaliteli şekilde üretilmiş hem de uygun fiyatlı olan türlerine rastlamak mümkündür. Ayrıca zarar görmemesi için mutlaka ürüne özel üretilmiş kılıflarda saklanması gerekmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.