Zil Fiyatları ve Modelleri

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 .... 13 14 15
Toplam 282 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 13 14 15

Zil Çalgısının Özellikleri

 

            Vurmalı çalgılar arasında bulunan zil, eskiçağlardan günümüze kadar gelmiştir ve günümüzde de farklı alanlarda kullanılmaktadır. Eski çağlarda yapımında kullanılan element tunçken, günümüzde daha çok pirinçten yapılmakta. Bazen farklı alaşımlarla da karıştırılarak yapılan çalgı türü, ya iki zilin vurulması ile ya da tek bir zilin bagetle çalınması durumunda ses çıkartmaktadır. Birbirlerine vurularak kullanılan zillerin ortalarında delik bulunmaktadır ve bu deliklerden geçirilen birer şerit sayesinde zilin elde tutulması sağlanmaktadır. Şerit deriden olabileceği gibi ipten de yapılmış olarak. Yuvarlak biçimde olan ziller, orkestralarda genelde davul eşliğinde kullanılmaktadır.

 

 Zil Çalgısının Kullanım Alanları

 

            Zil, 18. yüzyıldan itibaren çalgı türü olarak kullanılmaya başlanmıştır ve çalgı olarak yayılmasında, Osmanlı geleneğinden gelen Mehter takımında çalınmasının etkisi büyüktür. Sıklıkla kullanılan alanları ise; bateri, caz ve dans orkestraları, bando takımları, klasik müzik orkestraları, oryantal müzik olarak sıralanabilir.

 

 Zil Çalgısının Çeşitleri

 

            Oryantal müzik yapımında kullanılan ziller küçüktür ve çapları ortalama 5 cm civarındadır ve birbirlerine vurarak kullanılır. Orkestrada kullanılan zil çalgısı ise, davul ile birlikte kullanılır ve tek bir zil olarak ya da çift zil olarak kullanılan iki çeşide sahiptir. Tek zil dikey bir çubuk üzerine sabitlenir, baget ile vurularak ritim tutulması sağlanır. Çift zil ise üst üste gelecek biçimde sabitlenir ve ayak yardımı ile yönetilen bir pedal kullanılarak ses çıkartması sağlanır. Kontrzil adı verilen bu zil, tek zile göre daha fazla ses çıkartma özelliğine sahiptir. Bateride ise temel olarak hi-hat ve ride olmak üzere iki farklı çeşit zil kullanılır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.